Resultat från Umemilen (GP 13) den 11/9


Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 1 Pojkar 2004- Knattejoggen-04 och yngre      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 101 Benjamin Edman Sandåkerns SK 2.29  
2 174 Edvin Persson Ersmarks IK 2.34  
3 191 Edward Carrick   2.37  
4 192 Melker Tellin   2.46  
5 105 Elias Lantto Vindelns IF 2.52  
6 164 Elias Elofsson   2.54  
7 200 David Björkman   2.55  
8 199 Startnummer 199   2.56  
9 106 Elias Strömgren   2.57  
10 208 Sigrid Steinwall   3.00  
11 116 Maja Wallberg Hägglunds IoFK Skidor 3.01  
12 179 Cornelia Flod Umedalens IF 3.02  
13 210 Emmy Kymmur   3.02  
14 217 Emma Gustafsson   3.03  
15 197 Malva Stenebo Röbäcks IF 3.04  
16 205 Isak Hillbrandt GUIF 3.04  
17 125 Vera Lundman Myrlund Täfteå IK 3.06  
18 194 Frida Lundberg Täfteå IK 3.08  
19 113 Leo Hedlund Hi5 3.12  
20 184 Milton Tegenfeldt Obbola IK 3.13  
21 118 Matlida Lundberg   3.14  
22 167 Elisabeth Edman IFK Umeå 3.18  
23 181 Sofia Larsson Tomtebo 3.19  
24 104 Elias Jonsson   3.20  
25 127 Wilmer Lundqvist   3.24  
26 166 Henrik Hedelin IFK Umeå 3.26  
27 175 Mathilda Carlstedt Tavelliden 3.27  
28 108 Emrik Skarin   3.28  
29 123 Thea Lindahl Hi5 3.29  
30 211 Tilly Ganslandy   3.31  
31 168 Alma Byström   3.32  
32 112 Karin Hetta Öhns idrottsklubb 3.32  
33 120 Nils Lindgren GUIF 3.40  
34 177 Filip Carlstedt Tavelliden 3.41  
35 119 Melker Lundqvist   3.41  
36 102 Billy Stenmark   3.42  
37 171 Ingrid Åstot IFK Umeå 3.43  
38 124 Valter Stenmark Obbola 3.44  
39 187 Viggo Keno   3.47  
40 122 Signe Sundh Storrödningsbergs IF 3.52  
41 219 Molly Marklund   3.59  
42 121 Nils Wallberg Hägglunds IoFK Skidor 4.01  
43 165 Hugo Hedelin IFK Umeå 4.07  
44 114 Linnea Lantto Vindelns IF 4.17  
45 209 Filip Kymmer   4.21  
46 220 Viktor Gustafsson   4.26  
47 103 Edwin Vilminko Rödåbygdens IK 4.27  
48 111 Hanna Sjöström - 4.29  
49 183 Moa Lindgren Oarksnibbs HK 4.38  
50 201 Egon Isaksson Röbäck 4.43  
51 126 Vilmer Jonsson   5.13  
52 117 Malte Lundqvist   5.36  
53 100 Arvid Vilminko Rödåbygdens IK 6.44  
           
           
           
         
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 3 Pojkar 2002-03      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 128 Emil Tegenborg Sjöström Umedalens IF 4.03  
2 180 Oskar Johansson Sandåkerns SK 4.08  
3 190 John Carrick   4.20  
4 130 Thomas Windalen   4.28  
5 131 Viktor Holmgren Täfteå IK 4.29  
6 178 August Flod Umedalens IF 4.36  
7 216 Hjalmar Molander Umeå IK 4.38  
8 182 Oskar Larsson Tomtebo 4.43  
9 109 Erik Hetta Tegs SK 4.44  
10 198 Moltas Stenebo Röbäcks IF 4.44  
11 169 Malte Hellqvist IFK Umeå 4.47  
12 195 Gustav Risholt   4.49  
13 129 Leo Filipsson Röbäcks IF 4.58  
14 212 Simon Cederfjärd   5.21  
15 196 Nils Risholt   5.27  
16 202 Linus Källgården IFK Umeå 5.33  
17          
18          
19          
20          
21          
22          
23          
24          
25          
26          
27          
28          
29          
30          
31          
32          
33          
34          
35          
         
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 4 Flickor 2002-03      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 115 Lisa Björk   4.41  
2 206 Alva Hillbrandt   4.53  
3 188 Magda Hansson   4.57  
4 189 Frida Tunell Röbäcks SK 4.59  
5 199 Julia Landman   5.00  
6 137 Tilda Stenström IFK Umeå 5.05  
7 138 Tindra Hedlund Hi5 5.13  
8 134 Ella Lantto Vindelns IF 5.43  
9 133 Andrea Windalen   5.44  
10 136 Smilla Skarin   5.47  
11          
12          
13          
14          
15          
16          
17          
18          
19          
20          
21          
22          
23          
24          
25          
26          
27          
28          
29          
30          
31          
32          
33          
34          
35          
         
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 5 Pojkar 2000-01      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 142 Jonathan Edman Umedalens IF 3.32  
2 143 Linus Tegenborg Sjöström Umedalens IF 3.35  
3 144 Viktor Wallberg Hägglunds IoFK Skidor 3.58  
4 203 Daniel Holmberg IFK Umeå 4.01  
5 139 Adam Höber IFK Umeå 4.11  
6 186 Simon Degerman   4.36  
7 204 Kristoffer Holmberg Sandåkerns SK 4.42  
8 207 Joel Lindberg   4.54  
9 140 Arvid Sundh Storrödningsbergs IF 5.43  
10          
11          
12          
13          
14          
15          
16          
17          
18          
19          
20          
21          
22          
23          
24          
25          
26          
27          
28          
29          
30          
31          
32          
33          
34          
35          
         
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 6 Flickor 2000-01      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 145 Ida Lundgren Täfteå IK 3.38  
2 173 Magdalena Nilsson Högåkers OK 3.50  
3 146 Irma Jakobsson Täfteå IK 4.14  
4 149 Nora Filipsson Röbäcks IF 4.18  
5 176 Agnes Persson Ersmarks IK 4.37  
6 132 Ingrid Sälg UIKF01 5.01  
7 148 Linnea Sjöström Umeå IK Fotboll Flickor -01 7.50  
8 147 Klara Hetta  UIK FF flickor 01 7.51  
9          
10          
11          
12          
13          
14          
15          
16          
17          
18          
19          
20          
21          
22          
23          
24          
25          
26          
27          
28          
29          
30          
31          
32          
33          
34          
35          
         
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 7 Pojkar 1998-99      
         
    Namn Klubb Tid  
1 218 Oscar Stensson   3.15  
2 170 Isak Stenvall Spöland/Vännäs 3.20  
3 141 Carl Björk  Umeå IK 3.24  
4 221 Ludvig Carlborg Umeå IK 3.34  
5 156 Viktor Björk Umeå IK 3.36  
6 155 Tim Strömqvist UIK 3.38  
7 150 Adam Heikkilä Jonsson Umeå IK FF 3.44  
8 213 Ludwig Andersson Umeå IK 3.45  
9 214 Axel Molander   3.49  
10 154 Nils Zolland Umeå IK 3.57  
11 172 Aron Renström Umeå IK FF 4.03  
12 215 Isak Gustavsson   4.05  
13 193 Simon Lundberg Täfteå IK 5.38  
14          
15          
16          
17          
18          
19          
20          
21          
22          
23          
24          
25          
26          
27          
28          
29          
30          
31          
32          
33          
34          
35          
         
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 8 Flickor 1998-99      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 158 Thea Holmgren Täfteå IK 5.04  
2          
3          
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 9 Pojkar 1996-97      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1          
2          
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 10 Flickor 1996-97      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 160 Agnes Åstot IFK Umeå 22.52  
2 161 Astrid Gregorsson IFK Umeå 21.51  
3          
4          
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 11 Pojkar 1994-95      
         
Startnr Namn Klubb Tid  
1          
2          
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 12 Flickor 1994-95      
         
Startnr Namn Klubb Tid  
1          
2          
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 13 Damer, Halvklassikern      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 724 Regina Larsson   24.19  
2 738 Carin Fredriksson   25.08  
3 656 Jennie Wiklund   25.39  
4 721 Ingela Johansson Jalles TC 26.29  
5 722 Katrine Jonsson IKSU löpning 26.53  
6 720 Eva Nilsson Lygdman   29.56  
7 748 Susanne Renkonnen   33.53  
8          
9          
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 14 Herrar, Halvklassikern      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 716 Tony Berglund IFK Umeå 16.25  
2 749 Jonathan Palm IKSU Löpning 17.19  
3 741 Hans Schultz   18.59  
4 715 Robin Georgas   20.53  
5 709 Anton Björklund Team Hossaina 21.42  
6 714 Robert Larsson 32 år gammal... 23.51  
7 717 Urban Edström   24.54  
8 961 Kjell Hemmyr Jalles TC 25.53  
9   Rolf Karlsson   27.01  
10 958 Anders Sjöström Umedalens IF 28.36  
11          
12          
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 15 Damer, 10 km      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 657 Jenny Jansson IFK Umeå 36.03  
2 682 Malin Skoog IFK Umeå 39.12  
3 780 Chatrin Fjällström Lycksele IF 39.15  
4 740 Helena Hansson Flemingsbergs SK 39.36  
5 762 Anna Quayle Sundsvalls OK 42.00  
6 646 Emmelie Ivarsson IKSU Löpning 42.24  
7 670 Lena Gunhaga   42.59  
8 779 Margareta Andersson IKSU löpning 43.32  
9 669 Kerstin Holmberg Strömnäs GIF 44.04  
10 787 Magdalena Mattes Edsbyns IF 44.24  
11 661 Johanna Lindqvist Det Västerbottniska Löparundret 45.10  
12 706 Åsa Banstorp Blaikens IF 45.16  
13 702 Sofia Lindberg Robertsfors IK Skidor 45.22  
14 798 Malin Eriksson Vindelns Alpina 45.23  
15 679 Lotta Kågström   46.15  
16 707 Åsa Björk Umeå 46.23  
17 647 Fanny Nordström   47.00  
18 631 Abrak Saati   47.14  
19 758 Inger Sjöström Tvärålunds IF 47.26  
20 683 Marianne Tynelius MSK 47.56  
21 773 Susanne Johansson Bjurholm 48.18  
22 688 Mathilda Forss   48.29  
23 699 Sara Lundström   48.36  
24 700 Sara Sandström Nilsson Galleri Andersson/Sandström 49.13  
25 674 Lina Aittamaa   49.40  
26 705 Veronica Lindberg   49.42  
27 644 Emma Pettersson   50.15  
28 651 Helene Andersson Bsenko   50.25  
29 659 Jenny-Ann Brodin Danell   51.00  
30 643 Emma Anderbom De västerbottniska löparundret 51.07  
31 672 Lena Siwerstam   51.25  
32 655 Ingmari Bergquist Jalles TC 51.32  
33 666 Katarina Forsberg   51.36  
34 642 Elin Arvidsson   52.32  
35 649 Hedvig Lestander   53.00  
36 641 Charlotte Skarin   53.27  
37 635 Ann-Mari Bingebo Tväråbäcks IK 53.31  
38 652 Helene Rova   53.33  
39 681 Malin Fredriksson VLL 53.45  
40 770 EvaMarie Andersson Personalklubben NUS 53.48  
41 771 Marie Gustafsson Öredalens IK 54.04  
42 686 Marit Sandgren   54.08  
43 750 Kicki Olofsson   54.27  
44 761 Carola Ölmhagen Stöcke TS Järnet 54.32  
45 754 Camilla Karlsson Slussfors IK 54.53  
46 703 Therese Halvardsson   55.01  
47 690 Matilda Markgren Jalles TC 55.12  
48 783 Eva Lidestav Gräsmyr IK 55.14  
49 769 Cecilia Koskinen   55.21  
50 755 Pia Lindberg Obbola Ik 55.22  
51 650 Helena Johnsen   55.34  
52 667 Katarina Lundberg Ersmarks IK 55.41  
53 658 Jenny Lindberg SIK 55.45  
54 664 Karin Söderlund   56.00  
55 694 Pia Lundberg Klubblös 56.01  
56 731 Lovisa Sundh Storrödningsbergs IF 56.11  
57 687 Marita Sundh Storrödningsbergs IF 56.13  
58 671 Lena Poopuu Fazer 56.59  
59 680 Louise Bovin   57.05  
60 764 Tereza Svejnhova   57.07  
61 632 Anja Gladh Fazer 57.48  
62 967 Inger Veisseh Jalles TC 59.13  
63 693 Pia Lindberg   59.38  
64 697 Sandra Jonsson   60.01  
65 756 Katarina Sjöström Böleängskvinnoförening 60.24  
66 640 Charlott Parhammar   60.47  
67 633 Anna-Carin Lantto Vindelns IF 61.01  
68 673 Lena Öberg Jalles TC 61.07  
69 636 Carolina Håkansson Härnösand 61.10  
70 696 Sandra Edholm   61.24  
71 648 Francesca Vincentie   62.10  
72 701 Sofia Bergmark Nilsson   62.18  
73 684 Marika Forsling Vännäs PSK 62.29  
74 677 Linda Janze   64.18  
75 637 Cecilia Franzén   64.20  
76 663 Karin Eriksson   67.16  
77 790 Jessica Sandström Röbäcks SK 69.54  
78 698 Sara Berglund   74.42  
         
Umemilen 2011 11 september 2011      
         
Klass 16 Herrar, 10 km      
         
Plac Startnr Namn Klubb Tid  
1 569 Kristoffer Österlund IFK Umeå 32.31  
2 544 Jan Westerberg IFK Umeå 32.50  
3 745 Johan Larsson Stöcke TS Järnet 34.10  
4 561 Jonas Westberg IKSU Löpning 34.15  
5 595 Olof Häggström Stöcke TS Järnet 34.22  
6 574 Lukas Borgemo Vännäs SK 34.25  
7 505 Anders Hemmyr IFK Umeå 34.31  
8 751 Jonathan Love Stöcke TS Järnet 34.39  
9 511 Andreas Oskarsson IFK Umeå 34.47  
10 512 Anton Alex Sundsvalls OK 34.53  
11 541 Henrik Lundholm Riviera Fi 34.55  
12 593 Mussie Tomagie Tesfemarime PREI 35.15  
13 781 Erik Berglund Lycksele IF 35.18  
14 796 Per Liv IFK Umeå 35.25  
15 785 Henrik Enberg Finnerödja Bärhem 35.30  
16 586 Mattias Gimvall Storuman IK 35.40  
17 554 Johan Svedelius IFK Umeå Orientering 36.08  
18 562 Jonathan Edlund IFK Umeå 36.41  
19 774 Mikael Gren Magnus Pace 36.49  
20 503 Alexander Holm GoIF Tjalve 36.50  
21 775 Magnus Näslund Mickes rygg 36.54  
22 517 Björn Jonsson Storuman IK 37.12  
23 519 Björn Yttergren TSK 37.16  
24 610 Simon Karlsson Slussfors IK 37.21  
25 795 Tobias Thörn IKSU Löpning 37.23  
26 559 Jonas Byström Skogslöparna 37.25  
27 788 Peter Gellerstedt Norumm SK 37.26  
28 799 Jonas Westling IKSK Multisport 37.36  
29 782 Glenn Persson Rossön IF 37.48  
30 588 Mattias Jonsson   37.52  
31