Resultat från IVSM i Karlskrona 5-6 mars


 

    Resultat IVSM 5-6 mars 2011 i Sunnahallen Karlskrona          
    Arrangör: Blekinge Firidrottsförbund i samarbete med           
    KA 2 IF, FIF Gnistan, IF Udd och UF Contact.          
    Tävlingsledare: Åke Westerlund, BFIF          
    Teknisk ledare: Åke Mattisson, KA 2 IF          
    Sekretariat: Lise-Lotte Bäckström, Jimmy Mattsson, Linus Södergren, Marc Jeroense          
    Löpningsledare: Anders Gustavsson, KA 2 IF          
    Eltid: FinishLynx, Håkan Körling          
    Starters: Johan Spogardh, Roger Karlsson.          
    Grenledare Höjd: Hans Rolander, IF Udd, Gösta Rörstrand, UF Contact          
    Grenledare Stav: Göran Lindqvist, KA 2 IF          
    Grenledare Längd/Tresteg: Bo Nilsson, FIF Gnistan          
    Grenledare Kula: Gösta Röstrand, UF Contact          
    Grenledare Viktkastning: Hans Rolander, IF Udd          
    Speaker: Roland Andersson, KA 2 IF          
    Jury: Sven Gärderud, Lidingö,  Ivar Söderlind, Umeå och Åke Westerlund BFIF.           
               
    M35  60m   Lör 5 mars      
  1 Erik Johansson -76 Alingsås IF 7,48      
  2 Jens Eklundh -73 FK Studenterna 7,52      
  3 Jan Erlandsson -72 Villstad GIF 7,59      
  4 Henrik Bergquist -73 FK Studenterna 7,71      
  5 Tobias Rauch -74 Bromma IF 7,80      
  6 Patrik Hägg -72 Hälle IF 7,83      
  7 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 7,89      
  8 Urban Evjen -73 FGF Gotland 8,52      
               
    M35  200m HEAT 1 Sön 6 mars    
  1 Jens Eklundh -73 FK Studenterna 25,40      
  2 Ronnie Gustafsson -76 IS Göta 27,80      
  3 Urban Evjen -73 FGF Gotland 28,49      
               
    M35  200m HEAT 2 Sön 6 mars    
  1 Patrik Hägg -72 Hälle IF 24,69      
  2 Tobias Rauch -74 Bromma IF 24,71      
  3 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 25,36      
               
    M35  200m HEAT 3 Sön 6 mars    
  1 Erik Johansson -76 Alingsås IF 24,05      
  2 Jan Erlandsson -72 Villstad GIF 24,13      
  3 Henrik Bergquist -73 FK Studenterna 25,08      
               
    M35  200m SAMLAD LISTA Sön 6 mars    
  1 Erik Johansson -76 Alingsås IF 24,05      
  2 Jan Erlandsson -72 Villstad GIF 24,13      
  3 Patrik Hägg -72 Hälle IF 24,69      
  4 Tobias Rauch -74 Bromma IF 24,71      
  5 Henrik Bergquist -73 FK Studenterna 25,08      
  6 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 25,36      
  7 Jens Eklundh -73 FK Studenterna 25,40      
  8 Ronnie Gustafsson -76 IS Göta 27,80      
  9 Urban Evjen -73 FGF Gotland 28,49      
               
    M35  400m   Lör 5 mars      
  1 Erik Johansson -76 Alingsås IF 53,22      
  2 Jan Erlandsson -72 Villstad GIF 54,35      
  3 Tobias Rauch -74 Bromma IF 55,77      
  4 Ronnie Gustafsson -76 IS Göta 59,91      
               
    M35  800m   Sön 6 mars    
  1 Anders Bäck -74 KA 2 IF 2.04,26      
  2 Pål Nilsson -76 Björnstorps IF 2.06,38      
  3 Fabrice Odille -76 Hässelby SK 2.14,54      
  4 Ronnie Gustafsson -76 IS Göta 2.17,51      
               
    M35  1500m   Lör 5 mars      
  1 Pål Nilsson -76 Björnstorps IF 4.19,11      
  2 Anders Herrmann -76 Rånäs 4H 4.21,87      
  3 Erik Framme -73 Hälle IF 4.32,95      
  4 Fabrice Odille -76 Hässelby SK 4.45,41      
  5 Michael Westin -72 Öbacka LK 4.52,83      
               
    M35  3000m   Sön 6 mars    
  1 Magnus Hansson -76 IFK Trelleborg 9.10,23      
  2 Anders Herrmann -76 Rånäs 4H 9.19,10      
  3 Erik Framme -73 Hälle IF 9.24,04      
  4 Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 9.40,74      
  5 Ulf Eriksson -74 Huddinge AIS 9.50,65      
  6 Michael Westin -72 Öbacka LK 10.28,17      
               
    M35  60m Häck 99,1   Sön 6 mars    
  1 Stefan Jeppsson -75 Vittsjö GIK 9,34      
  2 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 9,84      
  3 Urban Evjen -73 FGF Gotland 11,74      
  4 Ronnie Gustafsson -76 IS Göta 12,17      
               
    M35  Höjd   Lör 5 mars      
  1 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 1,50      
  2 Ronnie Gustafsson -76 IS Göta 1,42      
               
    M35  Stav   Sön 6 mars      
  1 Stefan Jeppsson -75 Vittsjö GIK 4,30 VSM    
  2 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 3,90      
               
    M35  Längd     Lör 5 mars      
  1 Patrik Hägg -72 Hälle IF 5,68      
  2 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 5,36      
  3 Tobias Rauch -74 Bromma IF 5,35      
  4 Ronnie Gustafsson -76 IS Göta 4,58      
  5 Urban Evjen -73 FGF Gotland 4,45      
               
    M35  Tresteg     Sön 6 mars    
  1 Erik Johansson -76 Alingsås IF 11,52      
  2 Ronnie Gustafsson -76 IS Göta 8,59      
               
    M35  Kula 7,26   Lör 5 mars      
  1 Lennie Helander -75 Ullevi FK 12.29      
  2 Robert Fabian -72 Herrljunga SK 11.21      
  3 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 9.33      
  4 Urban Evjen -73 FGF Gotland 8,36      
               
    M35  Vikt 15,88   Sön 6 mars    
  1 Lennie Helander -75 Ullevi FK 14,97      
               
    M40  60m   Lör 5 mars      
  1 Per Olsson -70 Stockholms FTF 7,67      
  2 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 7,77      
  3 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 7,81      
  4 Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 7,85      
  5 Kenneth Edman -68 IK Ymer 8,30      
  6 Patrik Hagberg -70 Navåsens FK 9,17      
  7 Per Bergqvist -68 Tidaholm SOK Sisu 9,19      
  - Johan Wikström -68 Ystads IF ej start      
               
    M40  200m HEAT 1 Sön 6 mars    
  1 Greger Jönsson -69 IS Göta 27,30      
  2 Kenneth Edman -68 IK Ymer 27,77      
  3 Björn Hansson -67 Ystads IF 27,91      
  4 Adam Crona -68 IS Göta 28,83      
               
    M40  200m HEAT 2 Sön 6 mars    
  1 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 25,01      
  2 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 25,06      
  3 Anders Magnusson -71 IF Hagen  26,76      
  4 Per Bergqvist -68 Tidaholm SOK Sisu 30,43      
               
    M40  200m SAMLAD LISTA Sön 6 mars    
  1 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 25,01      
  2 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 25,06      
  3 Anders Magnusson -71 IF Hagen  26,76      
  4 Greger Jönsson -69 IS Göta 27,30      
  5 Kenneth Edman -68 IK Ymer 27,77      
  6 Björn Hansson -67 Ystads IF 27,91      
  7 Adam Crona -68 IS Göta 28,83      
  8 Per Bergqvist -68 Tidaholm SOK Sisu 30,43      
               
    M40  400m HEAT 1 Lör 5 mars      
  1 Anders Magnusson -71 IF Hagen  59,70      
  2 Greger Jönsson -69 IS Göta 60,95      
  3 Erik Andersson -69 Brännans IF 64,84      
               
    M40  400m HEAT 2 Lör 5 mars      
  1 Peter Wallin -71 IFK Märsta 55,34      
  2 Morten Linnes -67 IFK Märsta 59,97      
  3 Per Bergqvist -68 Tidaholm SOK Sisu 65,98      
               
    M40  400m SAMLAD LISTA Lör 5 mars      
  1 Peter Wallin -71 IFK Märsta 55,34      
  2 Anders Magnusson -71 IF Hagen  59,70      
  3 Morten Linnes -67 IFK Märsta 59,97      
  4 Greger Jönsson -69 IS Göta 60,95      
  5 Erik Andersson -69 Brännans IF 64,84      
  6 Per Bergqvist -68 Tidaholm SOK Sisu 65,98      
               
    M40  800m   Sön 6 mars    
  1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 2.09,95      
  2 Johan Porshult -67 Team Blekinge 2.10,61      
  3 Morten Linnes -67 IFK Märsta 2.20,17      
  4 Anders Magnusson -71 IF Hagen  2.26,27      
  5 Per Bergqvist -68 Tidaholm SOK Sisu 2.43,12      
  6 Martin Larsson -71 Huddinge AIS 2.50,82      
               
    M40  1500m   Lör 5 mars      
  1 Stefan Pettersson -69 Ystads IF 4.25,73      
  2 Magnus Magnusson -68 Navåsens FK 4.34,17      
  3 Patrik Hagberg -70 Navåsens FK 5.03,59      
  4 Erik Månsson -68 Heleneholms IF 5.09,42      
  5 Martin Larsson -71 Huddinge AIS 5.33,62      
               
    M40  3000m   Sön 6 mars    
  1 Stefan Pettersson -69 Ystads IF 9.24,59      
  2 Sonny Karlsson -67 Högby IF 9.38,51      
  3 Erik Månsson -68 Heleneholms IF 10.52,16      
  4 Martin Larsson -71 Huddinge AIS 11.45,74      
               
    M40  60m Häck 99,1   Sön 6 mars    
  1 Michael Bohman -71 IFK Halmstad 10,58      
  2 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 10,68      
  - Lars Diechle -69 Sävedalens AIK bröt      
               
    M40  Höjd   Lör 5 mars      
  1 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 1,65      
  2 Björn Hansson -67 Ystads IF 1,50      
               
    M40  Stav   Sön 6 mars    
  1 Michael Bohman -71 IFK Halmstad 3,30      
  2 Greger Jönsson -69 IS Göta 2,40      
               
    M40  Längd     Lör 5 mars      
  1 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 5,53      
  2 Björn Hansson -67 Ystads IF 5,34      
  3 Lars Diechle -69 Sävedalens AIK 5,10      
  4 Urban Håkansson -69 Falköpings AIK 4,95      
  5 Erik Andersson -69 Brännans IF 4,60      
  - Johan Wikström -68 Ystads IF ugf      
               
    M40  Tresteg     Sön 6 mars    
  1 Björn Hansson -67 Ystads IF 11,03      
  2 Urban Håkansson -69 Falköpings AIK 10,49      
  3 Michael Bohman -71 IFK Halmstad 10,47      
  4 Adam Crona -68 IS Göta 9,45      
  5 Per Bergqvist -68 Tidaholm SOK Sisu 8,67      
               
    M40  Kula 7,26   Lör 5 mars      
  1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 13,38      
  2 Fred Stenberg -70 Gefle IF 13,14      
  3 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 10,88      
  4 Juha Salmi -69 Herrljunga SK 10,41      
  5 Lars Diechle -69 Sävedalens AIK 9,78      
  6 Urban Håkansson -69 Falköpings AIK 9,52      
  7 Greger Jönsson -69 IS Göta 8,38      
  8 Per Bergqvist -68 Tidaholm SOK Sisu 8,19      
  9 Johan Wikström -68 Ystads IF 8,12      
               
    M40  Vikt 15,88   Sön 6 mars    
  1 Fred Stenberg -70 Gefle IF 11,41      
  2 Juha Salmi -69 Herrljunga SK 10,97      
  3 Roger Karlsson -71 IFK Tumba 9,44      
  4 Urban Håkansson -69 Falköpings AIK 7,84      
               
    M45  60m HEAT 1 Lör 5 mars      
  1 Dag Dacke -65 Rånäs 4H 7,75 Final    
  2 Anders Ringman -66 IK Norrköping 7,89 Final    
  3 Johnny Lorentzen -64 Rånäs 4H 7,95 Final    
  4 Roger Westin -64 Haparanda SKT 8,17 Final    
  5 Svante Edvardsson -64 Villstad GIF 8,28 Final    
               
    M45  60m HEAT 2 Lör 5 mars      
  1 Peter Rosén -65 Hovslätts IK 7,80 Final    
  2 Eric Persson -63 IF Kville 7,86 Final    
  3 Peter Hellgren -64 Bålsta IK 8,15 Final    
  4 Lars Fyhr -62 Huddinge AIS 8,29      
               
    M45  60m FINAL Lör 5 mars      
  1 Peter Rosén -65 Hovslätts IK 7,70      
  2 Dag Dacke -65 Rånäs 4H 7,72      
  3 Eric Persson -63 IF Kville 7,77      
  4 Johnny Lorentzen -64 Rånäs 4H 7,91      
  5 Anders Ringman -66 IK Norrköping 7,95      
  6 Roger Westin -64 Haparanda SKT 8,12      
  7 Peter Hellgren -64 Bålsta IK 8,18      
  8 Svante Edvardsson -64 Villstad GIF 8,27      
               
    M45  200m HEAT 1 Sön 6 mars    
  1 Peter Hellgren -64 Bålsta IK 25,96      
  2 Svante Edvardsson -64 Villstad GIF 27,36      
  3 Bengt Gustafsson -65 Tidaholm SOK Sisu 40,47      
               
    M45  200m HEAT 2 Sön 6 mars    
  1 Anders Ringman -66 IK Norrköping 25,08      
  2 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 26,50      
  3 Johnny Lorentzen -64 Rånäs 4H 26,56      
               
    M45  200m HEAT 3 Sön 6 mars    
  1 Dag Dacke -65 Rånäs 4H 24,69      
  2 Eric Persson -63 IF Kville 25,44      
  3 Peter Rosén -65 Hovslätts IK 25,62      
               
    M45  200m SAMLAD LISTA Sön 6 mars    
  1 Dag Dacke -65 Rånäs 4H 24,69      
  2 Anders Ringman -66 IK Norrköping 25,08      
  3 Eric Persson -63 IF Kville 25,44      
  4 Peter Rosén -65 Hovslätts IK 25,62      
  5 Peter Hellgren -64 Bålsta IK 25,96      
  6 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 26,50      
  7 Johnny Lorentzen -64 Rånäs 4H 26,56      
  8 Svante Edvardsson -64 Villstad GIF 27,36      
  9 Bengt Gustafsson -65 Tidaholm SOK Sisu 40,47      
               
    M45  400m HEAT 1 Lör 5 mars      
  1 Ove Jansson -64 Björnstorps IF 60,90      
  2 Rikard Särvegård -65 Heleneholms IF 63,25      
  3 Bengt Gustafsson -65 Tidaholm SOK Sisu 86,07      
               
    M45  400m HEAT 2 Lör 5 mars      
  1 Dag Dacke -65 Rånäs 4H 55,27      
  2 Eric Persson -63 IF Kville 59,50      
  3 Björn Hellgren -62 IF Kville 59,92      
  4 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 60,19      
               
    M45  400m SAMLAD LISTA Lör 5 mars      
  1 Dag Dacke -65 Rånäs 4H 55,27      
  2 Eric Persson -63 IF Kville 59,50      
  3 Björn Hellgren -62 IF Kville 59,92      
  4 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 60,19      
  5 Ove Jansson -64 Björnstorps IF 60,90      
  6 Rikard Särvegård -65 Heleneholms IF 63,25      
  7 Bengt Gustafsson -65 Tidaholm SOK Sisu 86,07      
               
    M45  800m   Sön 6 mars    
  1 Gunnar Durén -63 Hässelby SK 2.04,30      
  2 Bo-Göran Nilensjö -63 IS Göta 2.12,91      
  3 Björn Hellgren -62 IF Kville 2.16,82      
  4 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 2.17,84      
  5 Ove Jansson -64 Björnstorps IF 2.19,42      
  6 Sven Lindeberg -63 IS Göta 2.22,59      
  7 Rikard Särvegård -65 Heleneholms IF 2.26,89      
  8 Bengt Gustafsson -65 Tidaholm SOK Sisu 3.28,24      
               
    M45  1500m   Lör 5 mars      
  1 Gunnar Durén -63 Hässelby SK 4.22,50      
  2 Bo-Göran Nilensjö -63 IS Göta 4.30,07      
  3 Björn Hellgren -62 IF Kville 4.50,71      
  4 Sven Lindeberg -63 IS Göta 4.52,13      
               
    M45  3000m   Sön 6 mars    
  1 Gunnar Durén -63 Hässelby SK 9.24,32      
  2 Bo-Göran Nilensjö -63 IS Göta 9.40,72      
  3 Christer Jeppsson -65 Ystads IF 9.43,03      
  4 Mikael Jarås -66 Huddinge AIS 10.02,63      
  5 Sven Lindeberg -63 IS Göta 10.25,46      
               
    M45  60m Häck 99,1   Sön 6 mars    
  1 Björn Hellgren -62 IF Kville 10,39      
  2 Svante Edvardsson -64 Villstad GIF 10,48      
  3 Lars Frison -62 Mölndals AIK 10,88      
  4 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 11,70      
  5 Mikael Magnusson -66 IFK Tumba 12,74      
               
    M45  Höjd   Lör 5 mars      
  1 Per-Olof Wetterholm -64 Stensjöns IF 1,62      
  2 Lars Frison -62 Mölndals AIK 1,58      
  3 Asbjörn Karlsson -66 Oskarshamns SK 1,54      
  3 Lars Fyhr -62 Huddinge AIS 1,54      
  - Mikael Magnusson -66 IFK Tumba ugf      
               
    M45  Stav   Sön 6 mars    
  1 Lars Frison -62 Mölndals AIK 3,00      
  2 Roger Westin -64 Haparanda SKT 2,90      
  3 Svante Edvardsson -64 Villstad GIF 2,40      
               
    M45  Längd     Lör 5 mars      
  1 Peter Rosén -65 Hovslätts IK 5,41      
  2 Lars Fyhr -62 Huddinge AIS 5,40      
  3 Roger Westin -64 Haparanda SKT 5,19      
  4 Svante Edvardsson -64 Villstad GIF 5,17      
  5 Sven-Erik Axelsson -63 IFK Lund 4,67      
  6 Mikael Magnusson -66 IFK Tumba 4,07      
  7 Bengt Gustafsson -65 Tidaholm SOK Sisu 2,79      
               
    M45  Tresteg     Sön 6 mars    
  1 Dag Dacke -65 Rånäs 4H 12,17      
  2 Roger Westin -64 Haparanda SKT 9,97      
  3 Mikael Magnusson -66 IFK Tumba 8,32      
  4 Bengt Gustafsson -65 Tidaholm SOK Sisu 5,75      
               
    M45  Kula 7,26   Lör 5 mars      
  1 Mats Olsson -65 Kyrkhults SK 11,76      
  2 Patrick Ekström-Jöe -63 Älta IF 11,54      
  3 Torgny Lindkvist -62 Wedevågs IF 10,31      
  4 Bengt Loo -62 UF Contact 9,99      
  5 Peter Rosén -65 Hovslätts IK 9,84      
  6 Mats Lundström -65 IF Göta 8,59      
  7 Bengt Gustafsson -65 Tidaholm SOK Sisu 5,84      
               
    M45  Vikt 15,88   Sön 6 mars    
  1 Torgny Lindkvist -62 Wedevågs IF 9,78      
  2 Lars Frison -62 Mölndals AIK 9,59      
  3 Mats Lundström -65 IF Göta 7,76      
  4 Sven-Erik Axelsson -63 IFK Lund 6,92      
               
    M50  60m   Lör 5 mars      
  1 Ulf Sjöberg -61 IK Ymer 7,61 SR+VSM  
  2 Mikael Nord -61 Högbo GIF 7,74      
  3 Jan Kopfinger -58 IS Göta 8,10      
  4 Jonas Román -61 IFK Helsingborg 8,16      
  5 Johan Helenius -60 FK Studenterna 8,29      
               
    M50  200m HEAT 1 Sön 6 mars    
  1 Jan-Erik Carlsson -59 Alvesta FI 26,81      
  2 Ove Persson -58 Ryssbergets IK 29,85      
  3 Jan Gullbrandsson -59 IS Göta 32,12      
  - Jan Kopfinger -58 IS Göta bröt      
               
    M50  200m HEAT 2 Sön 6 mars    
  1 Staffan Lindbom -59 KA 2 IF 26,27      
  2 Ingvald Almfjärd -59 IK Orient 27,08      
  3 Jörgen Lindholm -57 Malmö AI 27,39      
  4 Ingemar Ztorm -60 FK Studenterna diskv  linjetr.  
               
    M50  200m SAMLAD LISTA Sön 6 mars    
  1 Staffan Lindbom -59 KA 2 IF 26,27      
  2 Jan-Erik Carlsson -59 Alvesta FI 26,81      
  3 Ingvald Almfjärd -59 IK Orient 27,08      
  4 Jörgen Lindholm -57 Malmö AI 27,39      
  5 Ove Persson -58 Ryssbergets IK 29,85      
  6 Jan Gullbrandsson -59 IS Göta 32,12      
  7 Ingemar Ztorm -60 FK Studenterna diskv      
  8 Jan Kopfinger -58 IS Göta bröt      
               
    M50  400m   Lör 5 mars      
  1 Ingemar Ztorm -60 FK Studenterna 58,00      
  2 Staffan Lindbom -59 KA 2 IF 58,12      
  3 Anders Wifvesson -57 IS Göta 61,45      
  4 Ove Persson -58 Ryssbergets IK 65,71      
               
    M50  800m   Sön 6 mars    
  1 Anders Olsson -60 IFK Trelleborg 2.19,43      
  2 Anders Wifvesson -57 IS Göta 2.34,94