Ċrsbästa utomhus 2015, seniorer


Ċrsbästa Västerbotten utomhus sommaren 2015    
           
Herrar            
100 m            
Odain Rose-92 IFK Umeċ 10,35 +1.7 Skara 29.8  
Andreas Rosén-92 IFK Umeċ 11,21 +0.9 Sundsvall 29.8  
Linus Kapstad-00 Umedalens IF 11,32 +0.9 Sundsvall 29.8  
Ludwig Sjödin-95 Skellefteċ AIK 11,47 +0.2 Sundsvall 26.7  
Robert Lindberg-88 Skellefteċ AIK 11,66 +0.9 Skellefteċ 12.8  
Gustav Björnfot-97 Umedalens IF 11,76 +0.9 Sundsvall 29.8  
Jonathan Marklund-97 Skellefteċ AIK 11,88 +0.6 Skellefteċ 2.8  
Oskar Nilsson-96 Skellefteċ AIK 11,92 +0.6 Skellefteċ 2.8  
Filip Ottoson-97 IFK Umeċ 12,17 +0.9 Sundsvall 29.8  
Oskar Nordlander-99 Skellefteċ AIK 12,48 +0.9 Skellefteċ 12.8  
Medvind/manuell etc.            
Odain Rose-92 IFK Umeċ 10,20w +3.6 Skara 29.8  
Oskar Nordlander-99 Skellefteċ AIK 12,36w +3.6 Sundsvall 29.8  
             
200 m            
Andreas Rosén-92 IFK Umeċ 22,91 +1.2 Eskilstuna 23.5  
Linus Kapstad-00 Umedalens IF 23,26 +1.2 Sundsvall 30.8  
Ludwig Sjödin-95 Skellefteċ AIK 23,75 +0.3 Skellefteċ 1.8  
Jonathan Marklund-97 Skellefteċ AIK 23,77 +0.3 Skellefteċ 1.8  
Magnus Rosenqvist-88 IFK Umeċ 24,17 +1.8 Umeċ 17.6  
Gustav Björnfot-97 Umedalens IF 24,25 +1.2 Sundsvall 30.8  
Marcus Arvidsson-97 IFK Umeċ 24,48 -1.2 Gävle 25.7  
Filip Ottoson-97 IFK Umeċ 25,06 +1.8 Umeċ 17.6  
Gustav Burman-96 Skellefteċ AIK 25,67 +0.3 Göteborg 5.7  
Viktor Jarl-98 Umedalens IF 25,88 -0.7 Umeċ 3.6  
             
400 m            
Markus Johansson-90 IFK Umeċ 49,85   Gävle 26.7  
Dennis Wikström-Roos-93 Skellefteċ AIK 51,54   Göteborg 4.7  
Marcus Arvidsson-97 IFK Umeċ 52,47   Göteborg 4.7  
Magnus Rosenqvist-88 IFK Umeċ 54,05   Umeċ 3.6  
Gustav Björnfot-97 Umedalens IF 54,47   Sundsvall 29.8  
Hjalmar Olsson-96 Umedalens IF 55,48   Gävle 26.7  
Jesper Rönnlund-96 IFK Umeċ 56,86   Umeċ 1.7  
Bertil Ekstedt-45 Skellefteċ AIK 71,26   Uddevalla 26.7  
             
800 m            
Robin Rohlén-90 IFK Umeċ 1:51.29   Oordegem,BEL 30.5  
Dennis Wikström-Roos-93 Skellefteċ AIK 1:57.36   Göteborg 5.7  
Jan Westerberg-80 IFK Umeċ 2:04.13   Uddevalla 24.7  
Hjalmar Olsson-96 Umedalens IF 2:07.65   Sundsvall 30.8  
Marcus Arvidsson-97 IFK Umeċ 2:12.25   Skellefteċ 1.8  
Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeċ 2:12.33   Sundsvall 29.8  
Jörgen Olsson-71 Umedalens IF 2:14.80   Sundsvall 30.8  
Oskar Bäckström-97 IFK Umeċ 2:15.98   Sundsvall 30.8  
Jonathan Edman-01 Umedalens IF 2:17.24   Täby 12.9  
Linus Nilsson-00 Umedalens IF 2:21.32   Täby 12.9  
             
1500 m            
Robin Rohlén-90 IFK Umeċ 3:57.01   Eskilstuna 23.5  
Jan Westerberg-80 IFK Umeċ 4:11.11   Uddevalla 25.7  
*Tesfaldet Negash-82 Eritrea/IFK Umeċ 4:11.32   Umeċ 1.7  
Anton Stenlund-85 Skellefteċ AIK 4:27.42   Skellefteċ 12.8  
Lukas Borgebo-87 IFK Umeċ 4:27.75   Skellefteċ 12.8  
Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeċ 4:30.72   Skellefteċ 12.8  
Lars-Erik Johansson-80 IFK Umeċ 4:31.83   Skellefteċ 12.8  
Jonathan Dahlberg-99 Skellefteċ AIK 4:39.77   Skellefteċ 12.8  
Isak Hermansson-70 IFK Umeċ 4:43.27   Umeċ 1.7  
Göran Kero-78 IFK Umeċ 4:44.45   Skellefteċ 12.8  
* Utländsk medborgare ej SFIF            
             
3000 m            
*Tesfaldet Negash-82 Eritrea/IFK Umeċ 8:24.97   Umeċ 16.8  
Thomas Edström-77 Jalles TC 9:37.3m   Umeċ 10.8  
Lars-Erik Johansson-80 IFK Umeċ 9:50.0m   Umeċ 10.8  
Göran Kero-78 IFK Umeċ 9:51.4m   Umeċ 10.8  
David Ekman-02 IKSU 9:55.56   Umeċ 14.9  
Gabriel Granċsen-80 IFK Umeċ 9:55.6m   Umeċ 10.8  
David Källströmer-77 IFK Umeċ 9:56.29   Umeċ 14.9  
Tomas Pekkari-80 Jalles TC 9:56.64   Umeċ 14.9  
Johan Sandberg-68 IFK Umeċ 10:00.0m   Umeċ 10.8  
Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeċ 10:03.11   Umeċ 14.9  
* Utländsk medborgare ej SFIF            
             
5000 m            
*Tesfaldet Negash-82 Eritrea/IFK Umeċ 14:41.6m   Umeċ 22.6  
Thomas Edström-77 Jalles TC 15:54.6m   Umeċ 22.6  
Max Själin-90 IFK Umeċ 15:58.12   Eskilstuna 23.5  
Jan Westerberg-80 IFK Umeċ 16:02.71   Uddevalla 24.7  
Lukas Borgemo-87 IFK Umeċ 16:10.80   Umeċ 25.8  
Fredrik Öberg-91 Skellefteċ AIK 16:49.21   Skellefteċ 1.8  
Johan Sandberg-68 IFK Umeċ 17:08.63   Umeċ 25.8  
Göran Kero-78 IFK Umeċ 17:19.55   Skellefteċ 1.8  
Tomas Pekkari-80 Jalles TC 17:39.1m   Umeċ 22.6  
Anton Stenlund-85 Skellefteċ AIK 17:48.88   Skellefteċ 1.8  
* Utländsk medborgare ej SFIF            
             
10000 m            
*Tesfaldet Negash-82 Eritrea/IFK Umeċ 30:51.87   Umeċ 7.6  
Lukas Borgemo-87 IFK Umeċ 34:49.23   Umeċ 7.6  
Anton Stenlund-85 Skellefteċ AIK 35:32.28   Umeċ 7.6  
Johan Sandberg -69 IFK Umeċ  35:45.0m   Umeċ 17.9  
Göran Kero-78 IFK Umeċ 35:51.0m   Umeċ 17.9  
Andreas Oskarsson-81 IFK Umeċ 36:23.0m   Umeċ 17.9  
Tomas Pekkari-80 Jalles TC 36:24.0m   Umeċ 17.9  
Emil Öhman-85 IFK Umeċ 36:38.0m   Umeċ 17.9  
Gabriel Granċsen-80 IFK Umeċ 36:44.0m   Umeċ 17.9  
Henrik Karlborg-86 Stöcke TS Järnet 36:59.0m   Umeċ 17.9  
* Utländsk medborgare ej SFIF            
Oklar klubbtillhörighet            
Klas Johansson-80   32:20.75   Umeċ 7.6  
             
3000 m hinder/91.4 cm            
Jan Westerberg-80 IFK Umeċ 10:10.01   Eskilstuna 23.5  
             
110m häck/106.7 cm            
Ludwig Sjödin-95 Skellefteċ AIK 15,78 +1.5 Gävle 24.7  
Filip Ottosson-97 IFK Umeċ 19,66 -0.5 Eskilstuna 23.5  
             
400 m häck/91.4 cm                  
Markus Johansson-90 IFK Umeċ 54,78   Sollentuna 6.6  
Ludwig Sjödin-95 Skellefteċ AIK 59,01   Umeċ 15.7  
Filip Ottoson-97 IFK Umeċ 59,99   Gävle 25.7  
Jonas Halvarsson-93 Skellefteċ AIK 71,91   Skellefteċ 2.8  
             
Höjd            
Fredrik Konradsson-94 IFK Umeċ 1,87   Eskilstuna 23.5  
Anton Sjöström-97 IFK Umeċ 1,72   Umeċ 14.9  
Sebastian Häggström-98 Skellefteċ AIK 1,72   Göteborg 5.7  
Oskar Nordlander-99 Skellefteċ AIK 1,71   Sundsvall 29.8  
Linus Kapstad-00 Umedalens IF 1,70   Skellefteċ 31.5  
Linus Nilsson-00 Umedalens IF 1,55   Täby 13.9  
Olle Bċng-02 Umedalens IF 1,55   Umeċ 3.6  
Kleysan Winicius-01 Skellefteċ AIK 1,54   Skellefteċ 31.5  
Lukas Sällström-02 IFK Umeċ 1,54   Stockholm 1.8  
Linus Tegenborg Sjöström-00 Umedalens IF 1,46   Skellefteċ 31.5  
Oskar Lindgren-00 Skellefteċ AIK 1,46   Skellefteċ 31.5  
             
Stav            
Hannes Burman-96 Skellefteċ AIK 4,60   Luleċ 30.5  
Anton Sjöström-97 IFK Umeċ 4,15   Stockholm 1.8  
Sune Persson-45 Sandviks IK 2,40   Umeċ 25.8  
Lars Bergsten-48 Skellefteċ AIK 2,30   Uddevalla 25.7  
Oskar Bäckström-97 IFK Umeċ 2,00   Umeċ 1.7  
David Ardnor-02 IFK Umeċ 1,90   Umeċ 28.7  
             
Längd            
Oskar Nilsson-96 Skellefteċ AIK 6,74 +0.6 Skellefteċ 1.8  
Linus Kapstad-00 Umedalens IF 6,48 +1.6 Göteborg 3.7  
Robert Lindberg-88 Skellefteċ AIK 6,35 +0.1 Skellefteċ 1.8  
Ludwig Sjödin-95 Skellefteċ AIK 6,32 +1.3 Gävle 24.7  
Jonathan Marklund-97 Skellefteċ AIK 6,29 +0.8 Gävle 25.7  
Linus Tegenborg Sjöström-00 Umedalens IF 5,60 +0.7 Skellefteċ 1.8  
Oskar Lindgren-00 Skellefteċ AIK 5,35 +1.2 Skellefteċ 31.5  
Oskar Nordlander-99 Skellefteċ AIK 5,34 -0.9 Sundsvall 30.8  
Sebastian Häggström-98 Skellefteċ AIK 5,00 -0.1 Skellefteċ 1.8  
William Lindberg-99 Skellefteċ AIK 4,96 +0.1 Skellefteċ 1.8  
Medvind/okänd vind:            
Linus Tegenborg Sjöström-00 Umedalens IF 5,66w +2.9 Skellefteċ 31.5  
Hoppzon:            
Viktor Hällgren-02 Skellefteċ AIK 5,20z ow Sundsvall 29.8  
Lukas Sällström-02 IFK Umeċ 5,04z +0.4 Stockholm 2.8  
             
Tresteg            
Johannes Wiberg-87 IFK Umeċ 13,29 +0.9 Eskilstuna 23.5  
Ludwig Sjödin-95 Skellefteċ AIK 12,69 -0.2 Skellefteċ 2.8  
Linus Tegenborg-Sjöström-00 Umedalens IF 11,75 +0.1 Skellefteċ 2.8  
Sebastian Häggström-98 Skellefteċ AIK 11,34 +0.7 Skellefteċ 2.8  
Medvind/okänd vind:            
Johannes Wiberg-87 IFK Umeċ 13,57w +2.4 Eskilstuna 23.5  
             
Kula/7.26 kg            
Niklas Viklund-85 Skellefteċ AIK 13,98   Skellefteċ 12.9  
Tor Lindberg-95 IFK Umeċ 13,03   Gävle 24.7  
Mattias Lindberg-90 Skellefteċ AIK 11,42   Umeċ 27.9  
Mattias Nilsson-96 Umedalens IF 11,03   Umeċ 27.9  
Erik Olofsson-93 IFK Umeċ 10,67   Umeċ 27.9  
Robert Lindberg-88 Skellefteċ AIK 10,49   Skellefteċ 12.9  
Daniel Engström-73 IFK Umeċ 10,35   Umeċ 1.7  
Sebastian Eriksson-94 Skellefteċ AIK 10,13   Skellefteċ 13.6  
Anton Andersson-96 Umedalens IF 9,99   Umeċ 27.9  
Urban Lindberg-55 Skellefteċ AIK 9,13   Skellefteċ 12.9  
             
Spjut/800g            
Erik Olofsson-93 IFK Umeċ 62,37   Umeċ 30.5  
Niklas Viklund-85 Skellefteċ AIK 54,52   Skellefteċ 12.9  
Sebastian Eriksson-94 Skellefteċ AIK 50,54   Skellefteċ 13.6  
Robert Lindberg-88 Skellefteċ AIK 49,24   Skellefteċ 13.6  
Daniel Valberg-86 IFK Umeċ 48,08   Umeċ 9.5  
Mattias Nilsson-96 Umedalens IF 43,73   Umeċ 27.9  
Anton Sjöström-97 IFK Umeċ 41,26   Umeċ 14.9  
Gustav Björnfot-97 Umedalens IF 40,14   Sundsvall 30.8  
Tor Lindberg-95 IFK Umeċ 37,36   Umeċ 27.9  
Anton Korzhavyi-94 IFK Umeċ 34,42   Umeċ 9.5  
             
Diskus/2.0kg            
Johnny Karlsson-89 IFK Umeċ 52,80   Umeċ 20.5  
Tor Lindberg-95 IFK Umeċ 44,74   Skellefteċ 1.8  
Mattias Lindberg-90 Skellefteċ AIK 43,53   Skellefteċ 13.6  
Niklas Viklund-85 Skellefteċ AIK 42,37   Skellefteċ 13.6  
Mattias Nilsson-96 Umedalens IF 35,82   Umeċ 27.9  
Robert Lindberg-88 Skellefteċ AIK 33,89   Skellefteċ 25.7  
Anton Andersson-96 Umedalens IF 32,56   Umeċ 27.9  
Sebastian Eriksson-94 Skellefteċ AIK 31,55   Skellefteċ 13.6  
Erik Olofsson-93 IFK Umeċ 31,54   Umeċ 27.9  
Sten-Erik Wihlborg-58 Skellefteċ AIK 29,46   Skellefteċ 29.8  
             
Slägga/7.26kg            
Mattias Lindberg-90 Skellefteċ AIK 66,90   Sätra 2.5  
Anton Andersson-96 Umedalens IF 56,90   Umeċ 16.8  
Niklas Viklund-85 Skellefteċ AIK 51,60   Skellefteċ 12.9  
Johnny Karlsson-89 IFK Umeċ 42,37   Eskilstuna 23.5  
Tommy Kristiansen-86 IFK Umeċ 39,70   Skellefteċ 13.6  
Mattias Nilsson-96 Umedalens IF 38,85   Umeċ 20.5  
Robert Lindberg-88 Skellefteċ AIK 36,67   Skellefteċ 5.9  
Tor Lindberg-95 IFK Umeċ 36,63   Umeċ 30.5  
Erik Olofsson-93 IFK Umeċ 29,52   Umeċ 27.9  
Sten-Erik Wihlborg-58 Skellefteċ AIK 27,80   Skellefteċ 12.9  
             
Tiokamp            
Inga resultat            
             
Damer            
100 m            
Evelina Nilsson-94 Skellefteċ AIK 12,17 +0.7 Sundsvall 26.7  
Fanny Panboon-95 Skellefteċ AIK 12,67 +1.8 Sundsvall 26.7  
Paula Israelsson-96 Umedalens IF 13,10 +1.8 Sollentuna 6.6  
Evelina Backeström-99 Umedalens IF 13,46 +0.8 Umeċ 20.8  
Minna Södermark-97 IFK Umeċ 13,52 +0.8 Umeċ 20.8  
Alva Västerby-97 Skellefteċ AIK 13,68 -0.5 Skellefteċ 20.5  
Alva Pettersson-01 Skellefteċ AIK 13,95 +0.8 Skellefteċ 12.8  
Filippa Häggström-00 IFK Umeċ 14,08 +0.6 Umeċ 14.9  
Malin Nilsson-00 Skellefteċ AIK 14,31 +0.8 Skellefteċ 12.8  
Saga Backeström-99 Umedalens IF 14,34 +0.8 Umeċ 20.8  
Medvind/manuell etc.            
Minna Södermark-97 IFK Umeċ 13,38w +2.3 Eskilstuna 24.5  
             
200 m            
Evelina Nilsson-94 Skellefteċ AIK 25,45 +0.6 Skellefteċ 1.8  
Matilda Brännström-98 Umedalens IF 27,84 +0.1 Sundsvall 30.8  
Lova Stenberg-02 IFK Umeċ 28,01 +1.0 Umeċ 14.9  
Minna Södermark-97 IFK Umeċ 28,08 +0.7 Sundsvall 30.8  
Evelina Backeström-99 Umedalens IF 28,36 +0.1 Sundsvall 30.8  
Alva Pettersson-01 Skellefteċ AIK 28,49 +0.4 Umeċ 14.9  
Filippa Häggström-00 IFK Umeċ 28,69 +0.4 Umeċ 14.9  
Thea Norlund-00 Skellefteċ AIK 28,95 +0.4 Skellefteċ 1.8  
Pernilla Norgren-98 Umedalens IF 29,73 -0.1 Umeċ 3.6  
Ally Robertsson Holmberg-03 Skellefteċ AIK 31,03 +1.0 Umeċ 14.9  
Medvind/manuell etc.            
Evelina Nilsson-94 Skellefteċ AIK 25,29w +2.6 Umeċ 16.8  
             
400 m            
Matilda Brännström-98 Umedalens IF 61,09   Sundsvall 29.8  
Frida Wallström-95 IFK Umeċ 62,18   Umeċ 3.6  
Elsa Olsson-98 Umedalens IF 63,45   Göteborg 4.7  
Minna Södermark-97 IFK Umeċ 63,98   Skellefteċ 2.8  
Evelina Backeström-99 Umedalens IF 66,89   Sundsvall 29.8  
Saga Backeström-99 Umedalens IF 73,40   Sundsvall 29.8  
             
800 m            
Frida Wallström-95 IFK Umeċ 2:17.24   Söderhamn 8.8  
Elsa Olsson-98 Umedalens IF 2:21.75   Göteborg 3.7  
Thea Norlund-00 Skellefteċ AIK 2:26.82   Sundsvall 29.8  
Matilda Brännström-98 Umedalens IF 2:29.91   Kalmar 23.8  
Ebba Olsson-99 Umedalens IF 2:34.10   Göteborg 3.7  
Angelica Strandberg-96 IFK Umeċ 2:34.39   Skellefteċ 24.6  
Klara Abrahamsson-00 Umedalens IF 2:37.81   Skellefteċ 31.5  
Pernilla Norgren-02 Umedalens IF 2:39.12   Täby 12.9  
Jenny Karlsson-98 Umedalens IF 2:39.26   Umeċ 17.6  
Sofia Lindskog-01 Skellefteċ AIK 2:47.62   Skellefteċ 31.5  
             
1500 m            
Frida Wallström-95 IFK Umeċ 4:47.91   Kalmar 22.8  
Malin Skoog-88 IFK Umeċ 4:59.73   Skellefteċ 12.8  
Elsa Olsson-98 Umedalens IF 5:05.66   Helsingborg 11.7  
Angelica Strandberg-96 IFK Umeċ 5:08.42   Göteborg 4.7  
Pernilla Norgren-02 Umedalens IF 5:42.95   Sundsvall 30.8  
Klara Hofer Mattsson-00 IFK Umeċ 5:47.19   Umeċ 1.7  
Therese Burström-98 IFK Umeċ 5:47.48   Umeċ 1.7  
Liselotte Ljungholm-67 Skellefteċ AIK 5:50.10   Skellefteċ 12.8  
Elsa Bäcklund-02 Umedalens IF 5:58.83   Sundsvall 30.8  
             
3000 m            
Anna Jonsson-86 IFK Umeċ 10:29.3m   Umeċ 10.8  
Pia Westlund-71 IFK Umeċ 11:28.2m   Umeċ 10.8  
Sara Sandström-74 IFK Umeċ 11:54.4m   Umeċ 10.8  
Margareta Andersson-77 IKSU 12:05.8m   Umeċ 10.8  
Klara Hofer-Mattsson-00 IFK Umeċ 12:27.6m   Umeċ 10.8  
Therese Burström-98 IFK Umeċ 12:28.4m   Umeċ 10.8  
Agneta Gustafsson-64 IFK Umeċ 13:08.9m   Umeċ 10.8  
Ina Edström-01 IFK Umeċ 13:49.3m   Umeċ 10.8  
             
5000 m            
Malin Skoog-88 IFK Umeċ 17:49.66   Umeċ 25.8  
Sara Sandström-74 IFK Umeċ 19:58.7m   Umeċ 22.6  
Klara Hofer-Mattsson-00 IFK Umeċ 21:34.74   Umeċ 25.8  
Therese Burström-98 IFK Umeċ 22:00.0m   Umeċ 22.6  
Tua Germann-02 IFK Umeċ 23:47.9m   Umeċ 22.6  
Karin Thure-66 IFK Umeċ 23:52.7m   Umeċ 22.6  
Linda Allgardsson-73 IFK Umeċ 23:54.1m   Umeċ 22.6  
Matilda Markgren-62 IFK Umeċ 25:29.28   Umeċ 25.8  
Specialförbund - ej SFIF            
Sofia Lindberg-92  Robertsfors IK 19:19.75   Umeċ 25.8  
             
10000 m            
Malin Skoog-88 IFK Umeċ 37:02.0m   Umeċ 17.9  
Sara Sandström-74 IFK Umeċ 41:10.0m   Umeċ 17.9  
Anna Bylund-83 Stöcke TS Järnet 45:00.47   Umeċ 7.6  
Klara Hofer-Mattsson-00 IFK Umeċ 45:34.83   Umeċ 7.6  
Ċsa Zackrisson-61 IFK Umeċ 54:25.0m   Umeċ 17.9  
             
3000 m hinder/76.2            
Inga resultat            
             
100m häck/84.0 cm            
Medvind/manuell etc.            
Minna Södermark-97 IFK Umeċ 18,46w +2.5 Eskilstuna 24.5  
             
400m häck/76.2            
Inga resultat            
             
Höjd            
Pernilla Norgren-02 Umedalens IF 1,46   Skellefteċ 31.5  
Isabelle Björnfot-00 Umedalens IF 1,42   Skellefteċ 31.5  
Jelena Bodén-01 Skellefteċ AIK 1,38   Skellefteċ 31.5  
Thea Norlund-00 Skellefteċ AIK 1,38   Skellefteċ 31.5  
Miriam Skog-00 Umedalens IF 1,37   Täby 13.9  
Ellen Lidberg-96 IFK Umeċ 1,35   Umeċ 14.9  
Stella Sällström-04 IFK Umeċ 1,35   Umeċ 14.9  
Sofie Wiklund -01 Skellefteċ AIK 1,34   Skellefteċ 31.5  
Alva Kjellgren-01 IFK Umeċ 1,31   Umeċ 14.9  
Elsa Bäcklund-02 Umedalens IF 1,31   Umeċ 3.6  
             
Stav            
Hanna Viklund-99 Umedalens IF 3.43   Sundsvall 30.8  
Ina Edström-01 IFK Umeċ 2,30   Umeċ 25.8  
Sofia Lindskog-01 Skellefteċ AIK 2,20   Skellefteċ 2.8  
Isabelle Björnfot-00 Umedalens IF 2,03   Sundsvall 29.8  
Ronja Fredriksson-95 IFK Umeċ 2,00   Eskilstuna 24.5  
Sanna Häggström-01 Skellefteċ AIK 1,63   Sundsvall 30.8  
             
Längd            
Jelena Bodén-01 Skellefteċ AIK 5,24 0.0 Göteborg 3.7  
Alva Västerby-97 Skellefteċ AIK 5,01 +0.3 Skellefteċ 1.8  
Emma Granlund-89 Skellefteċ AIK 4,94 +0.1 Skellefteċ 1.8  
Mirjam Skog-00 Umedalens IF 4,59 -1.4 Täby 13.9  
Pernilla Norgren-02 Umedalens IF 4,58 +0.9 Täby 13.9  
Evelina Backeström-99  Umedalens IF 4,52 +0.3 Sundsvall 30.8  
Thea Norlund-00 Skellefteċ AIK 4,48 -0.5 Skellefteċ 1.8  
Alva Pettersson-01 Skellefteċ AIK 4,36 -0.5 Sundsvall 30.8  
Sofia Rudolfsson-01 IFK Umeċ 4,22 +0.8 Umeċ 14.9  
Sofia Lindskog-01 Skellefteċ AIK 4,09 +0.1 Skellefteċ 20.5  
Medvind/manuell etc.            
Thea Norlund-00 Skellefteċ AIK 4,49w +3.2 Skellefteċ 31.5  
Josephine Nilsson-01 Skellefteċ AIK 4,25w +6.9 Skellefteċ 31.5  
Sofie Wiklund-01 Skellefteċ AIK 4,24w +3.6 Skellefteċ 31.5  
Hoppzon            
Lova Stenberg-02 IFK Umeċ 4,88z +1.0 Umeċ 14.9  
Pernilla Norgren-02 Umedalens IF 4,71zw +3.4 Sundsvall 29.8  
Felippa Karlsson-02 Umedalens IF 4,41z +1.9 Sundsvall 29.8  
             
Tresteg            
Emma Granlund-89 Skellefteċ AIK 11,23 +0.2 Luleċ 9.8  
Alva Västerby-97 Skellefteċ AIK 10,82 +0.1 Gävle 26.7  
Linnea Widmark-96 Skellefteċ AIK 9,44 +0.3 Skellefteċ 20.5  
Isabelle Björnfot-00 Umedalens IF 8,55 0.0 Sundsvall 30.8  
Medvind/manuell etc.            
Tuva Ellingstam-01 Skellefteċ AIK 8,37w +3.2 Sundsvall 29.8  
Josephine Nilsson-01 Skellefteċ AIK 7,82w +2.6 Sundsvall 29.8  
Hoppzon            
Pernilla Norgren-02 Umedalens IF 9,73z +0.3 Sundsvall 30.8  
Lova Stenberg-02 IFK Umeċ 9,55z +0.8 Sundsvall 30.8  
             
Kula/4.0 kg            
Ronja Fredriksson-95 IFK Umeċ 10,74   Eskilstuna 24.5  
Frida Norlund-95 Skellefteċ AIK 9,31   Skellefteċ 1.8  
Amanda Nordin-97 Skellefteċ AIK 9,19   Skellefteċ 1.8  
Evelina Nilsson-94 Skellefteċ AIK 8,40   Skellefteċ 1.8  
Alva Västerby-97 Skellefteċ AIK 8,18   Skellefteċ 5.9  
Emma Granlund-89 Skellefteċ AIK 7,11   Skellefteċ 1.8  
Galina Kuznetsova-62 Skellefteċ AIK 6,49   Skellefteċ 12.9  
             
Spjut/600g            
Anna Nogolova-99 Umedalens IF 32,68   Skellefteċ 13.6  
Amanda Nordin-97 Skellefteċ AIK 24,45   Skellefteċ 29.8  
Alva Västerby-97 Skellefteċ AIK 23,57   Skellefteċ 5.9  
Frida Norlund-95 Skellefteċ AIK 20,92   Skellefteċ 5.9  
Emma Granlund-89 Skellefteċ AIK 20,73   Skellefteċ 12.9  
Galina Kuznetsova-62 Skellefteċ AIK 11,49   Skellefteċ 12.9  
             
Diskus/1.0 kg            
Amanda Nordin-97 Skellefteċ AIK 38,04   Kalmar 22.8  
Ronja Fredriksson-95 IFK Umeċ 34,15   Umeċ 17.6  
Galina Kuznetsova-62 Skellefteċ AIK 26,93   Skellefteċ 13.6  
Frida Norlund-95 Skellefteċ AIK 26,70   Skellefteċ 5.9  
Alva Västerby-97 Skellefteċ AIK 24,01   Skellefteċ 5.9  
Emma Granlund-89 Skellefteċ AIK 21,18   Skellefteċ 12.9  
Johanna Lycksell-99 Skellefteċ AIK 13,91   Umeċ 14.9  
             
Slägga/4.0 kg            
Amanda Eriksson-90 IFK Umeċ 60,14   Trosa 17.5  
Frida Norlund-95 Skellefteċ AIK 52,33   Umeċ 15.7  
Amanda Nordin-97 Skellefteċ AIK 27,10   Skellefteċ 29.8  
Alva Västerby-97 Skellefteċ AIK 22,58   Skellefteċ 5.9  
Galina Kuznetsova-62 Skellefteċ AIK 17,77   Skellefteċ 12.9  
Emma Granlund-89 Skellefteċ AIK 17,63   Skellefteċ 13.6  
             
Sjukamp            
Inga resultat            
             
Statistiken är sammanställd av Urban Lindberg, Skellefteċ 070-527 79 11